Sadownicy twierdzili nawet, że tegoroczne zbiory owoców będą znacznie opóźnione w stosunku do standardu. Wysoka temperatura przyspieszyła ten proces i tak właściwe kampania skupowa zaczęła się tydzień wcześniej, niż standardowo. Ale szczyt dopiero przed nami, gdy na rynek „wjadą” Łutówka i Nadwiślanka. Tymczasem na rynkach hurtowych, które zaczęły handel tymi owocami, ceny wiśni różnią się nawet pięciokrotnie. Cena wiśni zależy nie tylko od wielkości plonów w danym roku, ale też od wykorzystania owoców z poprzednich sezonów zbiorów i obecnego zapotrzebowania.

Ceny mogą minimalnie różnić się w zależności od lokalizacji skupu. Dotychczasowe ceny na skupach, które cargill wznowić odbieranie bydła w zakładzie kansas na początku przyszłego tygodnia: rzecznik już rozpoczęły zakupy są rozczarowaniem. Jasieniec wiśnia o wielkości 18+ bez ogonka kosztuje 2,2 zł/kg.

Jednakże nie ma informacji, jaka może być cena tych wiśni. Na forach sadowniczych producenci wiśni piszą, że zadowalająca cena wiśni powinna wynosić co najmniej 3,00–3,50 zł/kg. Czyli 2,50 zł/kg pozwoli jedynie na podtrzymanie produkcji na minimalnym poziomie, ale już nie na rozwój plantacji czy nawet utrzymanie się z produkcji. Początek sezonu nie zapowiada się dobrze.

Sezon polskiej borówki zakończony. Podsumujmy

W tym przypadku ceny są znacznie wyższe niż w skupie. Dostępne natomiast jeszcze na rynkach hurtowych wiśnie drożeją w porównaniu z cenami zeszłotygodniowymi. To wyraźny sygnał, że kończy się podaż owoców. Tygodniu roku minimalna cena wiśni w hurcie wynosi 2,0 zł/kg. Jest to identyczna cena jaką przed tygodniem oferowano na rynku w Bydgoszczy. Na innych rynkach Polski nie spada poniżej 4,0 zł/kg, ale średnia z większości to 6,0 zł/kg.

  • Tymczasem o ile część zakładów przetwórczych uważa, że jest na półmetku sezonu przerobowego, o tyle niektóre dopiero zaczynają skupować surowiec.
  • Wzrost kilkakrotny kosztów produkcji, także zbioru i transportu spowodował, że o opłacalności produkcji trudno mówić.
  • Na jednych maleją, na innych skokowo rosną.
  • A mimo to ceny wiśni nie są wybitnie atrakcyjne.
  • Wynosiła 2,35 zł/kg, a jeszcze wcześniej — w 2017 r.

Tegoroczne wiśnie „mają wyraźnie pod górkę”. Od początku sezonu warunki pogodowe nie sprzyjają dobremu plonowaniu tego gatunku. W efekcie jakość owoców odbije się na plonach, wydajności przetwórczej, cenie. Choć pełnia sezonu wiśniowego dopiero przed nami niektóre punkty skupu już rozpoczęły skup. Jasieniec za wiśnie o wielkości 18+ otrzymać można 2 zł/kg. Wiśnie skupowane są w plastikach a’4kg-4,40 brutto.

Przed rokiem było znacznie taniej - ceny zaczynały się od 2,7 zł/kg i nie przekraczały 4 zł/kg. Owoce muszą mieć odpowiednią jędrność w przeciwnym razie będą się nadawały tylko na sok. Do tego koszty zbioru zwłaszcza mechanicznego rosną niebotycznie. Drogie paliwa, droga robocizna a na dodatek brak chętnych do pracy. Czy ceny jabłek na rynkach hurtowych w ostatnich dniach uległy zmianie ? Jak kształtują się ceny gruszek na rynkach hurtowych ?

Tam gdzie maszyn do mechanicznego zbioru jest więcej (okolice Lipska) tam ceny usług są niższe. Mniej maszyn w zagłębiu grójeckim skutkuje średnio nieco wyższymi cenami usług. Rozpoczynający się skup wiśni na tłoczenie oznacza rosnące zainteresowanie usługą mechanicznego zbioru. Pomimo wzrostów stawek usługodawców, zainteresowanie usługami jest wysokie. Z najnowszych jeśli wiśnia dobrze dopryskana to zbierze się w lepszym stanie niż ręcznie niektórzy zrywają.

Może Ci się spodobać

Życzę powodzenia w skupywaniu wiśni chłodniom bo za kilka lat nic nie kupią. W mojej okolicy było kilkanaście dużych sadów. Także cena wiśni na rynkach hurtowych nie spada poniżej opłacalnej, czyli 3,5 zł (taką najniższą notujemy na Broniszach). Przy czym w większości wypadków maksymalna nie przekracza tam 8,0 zł/kg.

Podsumowując, mechaniczny zbiór wiśni będzie w tym roku droższy. Zapraszamy do korzystania z naszej podstrony, aby być na bieżąco z rynkiem wiśni w Polsce i Europie. Śledź nas, aby otrzymywać aktualizacje i nie przegap żadnych istotnych informacji na temat hurtowych cen wiśni, produkcji i handlu w Polsce i Europie. Wiśnia do mrożenia na skupach płaciła od 1,30 do 1,40 zł/kg. W całej Polsce trwają zbiory słodkich odmian wiśni.

Cena wiśni w 27. tygodniu roku 2022

Większość bowiem przetwórców zakończyła skup owoców na mrożenie. Jeszcze co prawda gdzieniegdzie trwa pozyskiwanie surowca i to nie brent: 100 usd tylko na tłoczenie. Cena wiśni 2023 niewiele odbiega od ubiegłorocznej. Przy czym weźmy pod uwagę znacznie wyższe koszty produkcji.

Ceny wiśni na skupie

Do tego dochodzi ograniczenie ochrony i nawożenia przez lata co powoduje że drzewa zaczynają padać. Prezesi myśleli że rolnik sprzeda za każdą cenę... Może u nas to i prawda ale drzewa są innego zdania i z pustego owoców nie będzie. Z kolei na lokalnych targowiskach cena wiśni to 10 zł/kg. Poza gorzką zgnilizną tegorocznym problemem w trakcie dojrzewania wiśni są susza i upały. Sady wiśniowe w Polsce nie są z reguły nawadniane.

Ceny za jabłka przemysłowe – 2 października 2023r.

Lubelskie spadek 1 na 2.20 zł a co do 2 coraz głośniej mówi się że zakłady przymierzają się dać 1 zł. Czy to zbiór ręczny czy mechaniczny przy takich cenach większość pochłonął koszta zbioru. W poprzednich latach ludzie oddawali wiśnię za darmo bo liczyli że jakoś to będzie. Przy obecnym kryzysie i kosztach życia to niemożliwe. Mało się zawiązało a do tego susza przez którą już wiśnia zaczyna gubić liście.

Ceny wiśni na skupie – 17 lipca 2023r.

Na przełomie miesiąca lipca i sierpnia niektórzy z sadowników będą przymierzać się do pierwszych zbiorów Łutówki. To trzeba mieć tyle wiśni żeby ręcami samemu z rodziną oberwać a nie liczyć że otrząsarką zrobi kasę. Było do przewidzenia że czym więcej otrząsarek, tym niższa cena. Kiedyś może być nawet po 50 gr z otrząsarki, kilka razy taniej. Nie pryskać wiśni na opadanie i nie najmować ludzi do rwania. Przy tych cenach to co każdy sam z rodziną urwie to weźmiecie tyle samo a zakłady niech się wypchają.

Wskazuje, że o cenach wiśni w dużej mierze decydować będzie krajowa podaż. Brak istotnych strat przymrozkowych nie sugeruje istotnych obniżek plonów. Choć zagrożeniem dla zbiorów może być ryzyko suszy oraz wzrost kosztów. Dla przypomnienia, ceny ile zarabiają profesjonalni handlowcy wiśni w krajowym skupie do przetwórstwa w 2021 zmalały o ok. 18% r/r do 1,80 zł/kg (za IERiGŻ). Sadownicy, szczególnie ci dwuzawodowcy, którzy plon wiśni oceniają jako dobry, mają powody do zadowolenia z tegorocznego sezonu i cen za owoce.

No Comments Yet.

Leave a comment